Time trial

August 17, 2014

Preliminary (unofficial) results, posted August 19, 2014, 06:15 pm

Place    Time   Speed  Bib#               Name, City                    Division/Place  Sex/Place
    1     37:06  40.4   18  Matt Webber, No club                          1 / M40-59      1 / M
    2     37:38  39.9   21  Richard Taylor, Triathlon Tauranga            2 / M40-59      2 / M
    3     37:43  39.8   42  Eugene Bonthuys, No Club                      1 / M20-39      3 / M
    4     37:44  39.8   41  Andrew Sylvester, Black Sands                 3 / M40-59      4 / M
    5     37:45  39.7   27  Guy Nankivell, No club                        1 / MU20        5 / M
    6     38:41  38.8    4  Quentin Fogarty, Auckland City Tri Club       2 / M20-39      6 / M
    7     38:42  38.8   43  Anna Russell, North Harbour                   1 / F20-39      1 / F
    8     38:47  38.7  117  David Metcalfe, North Harbour                 1 / MT          7 / M
    9     39:11  38.3   40  Arian Hieliema, None                          3 / M20-39      8 / M
   10     39:26  38.0    5  Hayden Moorhouse, Triathlon Tauranga          4 / M20-39      9 / M
   11     39:44  37.7   34  David Lee, Taranaki                           5 / M20-39     10 / M
   12     40:43  36.8   39  Neil Millar, Nhtc                             4 / M40-59     11 / M
   13     40:45  36.8   38  Ivan Bartley, Act                             6 / M20-39     12 / M
   14     40:48  36.8   31  Mark Craig, North Harbour                     5 / M40-59     13 / M
   15     40:50  36.7   23  Luuk Van Basten Batenburg, North Harbour      6 / M40-59     14 / M
   16     40:54  36.7  113  Hugh Douglas, No club                         2 / MT         15 / M
   17     40:55  36.7  115  Darragh Walshe, Auckland City Tri Club        3 / MT         16 / M
   18     40:56  36.6   26  Luke Meadowcroft, No club                     2 / MU20       17 / M
   19     40:57  36.6   28  Matt Bradbury, No club                        7 / M20-39     18 / M
   20     41:13  36.4   30  Hayden Russell, No club                       7 / M40-59     19 / M
   21     41:22  36.3   22  Brad Cullen, No club                          3 / MU20       20 / M
   22     43:16  34.7   29  Geoffrey Dickinson, No club                   8 / M40-59     21 / M
   23     44:21  33.8   35  Rhonda Lee, Waitakere                         2 / F20-39      2 / F
   24     45:46  32.8  120  Grant Allen, No Club                          4 / MT         22 / M
   25     46:12  32.5   44  Peter Wynne, No Club                          9 / M40-59      3 / F
   26     46:22  32.4   32  Kevin Barker, No club                        10 / M40-59     23 / M
   27     48:27  31.0  118  Jess Astridge, Auckland City Tri Club         3 / F20-39      4 / F
   28     49:05  30.6  119  Theresa Knight, North Harbour                 1 / FT          5 / F
   29     49:20  30.4   19  Danielle Parkinson, North Harbour             4 / F20-39      6 / F
   30     50:36  29.6   13  David Allen, No club                         11 / M40-59     24 / M
   31     51:04  29.4   20  Hans Buwalda, Auckland City Tri Club          1 / M60+       25 / M

Male

Place    Time   Speed  Bib#               Name, City                     Overall Place
    1     37:06  40.4   18  Matt Webber, No club                               1
    2     37:38  39.9   21  Richard Taylor, Triathlon Tauranga                 2
    3     37:43  39.8   42  Eugene Bonthuys, No Club                           3
    4     37:44  39.8   41  Andrew Sylvester, Black Sands                      4
    5     37:45  39.7   27  Guy Nankivell, No club                             5
    6     38:41  38.8    4  Quentin Fogarty, Auckland City Tri Club            6
    7     38:47  38.7  117  David Metcalfe, North Harbour                      8
    8     39:11  38.3   40  Arian Hieliema, None                               9
    9     39:26  38.0    5  Hayden Moorhouse, Triathlon Tauranga              10
   10     39:44  37.7   34  David Lee, Taranaki                               11
   11     40:43  36.8   39  Neil Millar, Nhtc                                 12
   12     40:45  36.8   38  Ivan Bartley, Act                                 13
   13     40:48  36.8   31  Mark Craig, North Harbour                         14
   14     40:50  36.7   23  Luuk Van Basten Batenburg, North Harbour          15
   15     40:54  36.7  113  Hugh Douglas, No club                             16
   16     40:55  36.7  115  Darragh Walshe, Auckland City Tri Club            17
   17     40:56  36.6   26  Luke Meadowcroft, No club                         18
   18     40:57  36.6   28  Matt Bradbury, No club                            19
   19     41:13  36.4   30  Hayden Russell, No club                           20
   20     41:22  36.3   22  Brad Cullen, No club                              21
   21     43:16  34.7   29  Geoffrey Dickinson, No club                       22
   22     45:46  32.8  120  Grant Allen, No Club                              24
   23     46:22  32.4   32  Kevin Barker, No club                             26
   24     50:36  29.6   13  David Allen, No club                              30
   25     51:04  29.4   20  Hans Buwalda, Auckland City Tri Club              31

Female

Place    Time   Speed  Bib#               Name, City                     Overall Place
    1     38:42  38.8   43  Anna Russell, North Harbour                        7
    2     44:21  33.8   35  Rhonda Lee, Waitakere                             23
    3     46:12  32.5   44  Peter Wynne, No Club                              25
    4     48:27  31.0  118  Jess Astridge, Auckland City Tri Club             27
    5     49:05  30.6  119  Theresa Knight, North Harbour                     28
    6     49:20  30.4   19  Danielle Parkinson, North Harbour                 29

M20-39

Place    Time   Speed  Bib#               Name, City                     Overall Place
    1     37:43  39.8   42  Eugene Bonthuys, No Club                           3
    2     38:41  38.8    4  Quentin Fogarty, Auckland City Tri Club            6
    3     39:11  38.3   40  Arian Hieliema, None                               9
    4     39:26  38.0    5  Hayden Moorhouse, Triathlon Tauranga              10
    5     39:44  37.7   34  David Lee, Taranaki                               11
    6     40:45  36.8   38  Ivan Bartley, Act                                 13
    7     40:57  36.6   28  Matt Bradbury, No club                            19

F20-39

Place    Time   Speed  Bib#               Name, City                     Overall Place
    1     38:42  38.8   43  Anna Russell, North Harbour                        7
    2     44:21  33.8   35  Rhonda Lee, Waitakere                             23
    3     48:27  31.0  118  Jess Astridge, Auckland City Tri Club             27
    4     49:20  30.4   19  Danielle Parkinson, North Harbour                 29

M40-59

Place    Time   Speed  Bib#               Name, City                     Overall Place
    1     37:06  40.4   18  Matt Webber, No club                               1
    2     37:38  39.9   21  Richard Taylor, Triathlon Tauranga                 2
    3     37:44  39.8   41  Andrew Sylvester, Black Sands                      4
    4     40:43  36.8   39  Neil Millar, Nhtc                                 12
    5     40:48  36.8   31  Mark Craig, North Harbour                         14
    6     40:50  36.7   23  Luuk Van Basten Batenburg, North Harbour          15
    7     41:13  36.4   30  Hayden Russell, No club                           20
    8     43:16  34.7   29  Geoffrey Dickinson, No club                       22
    9     46:12  32.5   44  Peter Wynne, No Club                              25
   10     46:22  32.4   32  Kevin Barker, No club                             26
   11     50:36  29.6   13  David Allen, No club                              30

M60+

Place    Time   Speed  Bib#               Name, City                     Overall Place
    1     51:04  29.4   20  Hans Buwalda, Auckland City Tri Club              31

MT

Place    Time   Speed  Bib#               Name, City                     Overall Place
    1     38:47  38.7  117  David Metcalfe, North Harbour                      8
    2     40:54  36.7  113  Hugh Douglas, No club                             16
    3     40:55  36.7  115  Darragh Walshe, Auckland City Tri Club            17
    4     45:46  32.8  120  Grant Allen, No Club                              24

FT

Place    Time   Speed  Bib#               Name, City                     Overall Place
    1     49:05  30.6  119  Theresa Knight, North Harbour                     28

MU20

Place    Time   Speed  Bib#               Name, City                     Overall Place
    1     37:45  39.7   27  Guy Nankivell, No club                             5
    2     40:56  36.6   26  Luke Meadowcroft, No club                         18
    3     41:22  36.3   22  Brad Cullen, No club                              21

Timing and scoring with PocketTimer Pro for Android
from Stevens Creek Software